Telefon: (236) 444 424 / 2900  | Email: yavuz.kececi@gmail.com

BOTOKS UYGULAMASI

Botoks
Botoks

Botoks, Botolismus bakterisinden elde edilen ve sinirin kası uyarmasını engelleyen bir toksindir. Tıpta genelde istemsiz kas kasılmalarına bağlı olarak oluşan sorunları engellemek için kullanılmaktadır. Estetik cerrahide de başarıyla uygulanmakta ve iyi sonuçlar vermektedir.

Yüzde oluşan kırışıklıklarda en önemli pay, her duygulanımda ve ifadede kullanıldıkları için mimik kaslarına aittir. Özellikle henüz doku sarkmalarının başlamadığı erken dönemde, sadece mimik kaslarının aktif kullanımında kırışıklıklar görünür haldedir. Bu dönemde botox uygulanması, mimik kaslarının geçici olarak kuvvetini azaltmakta ve hatta yine geçici olarak felç ederek kırışıklıkların oluşumunu engellemekte veya önemli ölçüde azaltmaktadır.

Maske yüz ve mimiklerin kaybolması: Maalesef ülkemizdeki hatalı yönetmelikler ve kontrol eksikliği nedeniyle uzman hekim olmayan kişilerce de botoks uygulamaları yapılmaktadır. Mimik kaslarının yeri ve gücünü tam bilmeyen bu kişiler uygunsuz dozlarda botoks enjekte etmekte ve böylece yüzdeki doğal mimik hareketleri abartılı olarak önlenmektedir. Kaşlar çok yükselmekte ve hareketsiz olarak durmaktadır. Yine bu hatalı uygulamaya eklenen abartılı dolgular maske yüz görünümü yaratmaktadır.

İğne ağrısı: Çok ince bir iğnesi olduğundan ağrısı oldukça azdır. Yüze sürülen lokal anestezik etkili bir krem sonrası da uygulanabilir.

Botoks kırışıklıkları giderebilir

Uygulama alanları: Botox uygulaması sıkılıkla kaş çatıklığı ve kaşlar arasındaki çizgiyi gidermek için her iki kaş arasındaki glabella denilen bölgeye ve göz kenarlarındaki ince kırışıklıkları gidermek için her iki göz kenarlarındaki mimik kaslarına yapılır. Ayrıca alın çizgileri için de etkili olduğundan alna da uygulanır. Dudak kenarları ve boyundaki kırışıklıklar için de kullanılabilir ancak önceki bölgeler kadar etkili değildir.

Uygulama izi: Uygulamadan sonra iğne giriş yerlerinde çok yakından belli olabilen minik morluk ve şişlikler olabilir, ancak bunlar 1-2 günde tamamen geçer.

Etki süresi: İlacın kasın içinde etkili olabilmesi için 4-7 günlük bir sürenin geçmesi gereklidir. Etki süresi 4-5 aydır. Bu nedenle 6. ay tekrarlanması devamlı etkinin sağlanması ve kırışmalara bağlı özellikle alındaki çatlak şeklindeki çizgilenmenin önlenmesi için gereklidir.

Tekrarlayan enjeksiyonlarda kas uzun süreli kullanılmamaya bağlı zayıflayacağından hem kırışıklık yapma gücü azalacak hem de ilacın yeniden yapılması için gereken süre uzayacaktır. Ayrıca etkili olduğu süre içinde kas çalışmadığı için, kasa bağlı kırışıklık etkisi olmayacak ve deri yaşlanması önemli ölçüde yavaşlayacaktır.

Botox uygulamasının etkili olması için mutlaka ilacın kas içine verilmesi gereklidir. Bunu da ancak yüzün her bölgesinin yapısını, kasların hangi derinlikte olduğunu ve nereden nereye uzandığını, yaptığı ameliyatlar nedeniyle çok iyi bilen plastik cerrahi hekimleri tam olarak başarabilir.

Komplikasyonlar:

Birçok estetik merkezinde bu uygulama yapılmaktadır. Uzman hekim olmayan kişilerin elinde göz kapağı düşüklüğü, kaşın anormal kalkması, maske yüz ve kaş düşüklüğü riskleri vardır. Bununla birlikte en kötü görünüm de bile sorun 4-6 ayda kendiliğinden düzelecektir.

Okuduklarınızla İlgili Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir