Telefon: (236) 444 424 / 2900  | Email: yavuz.kececi@gmail.com

YÜZ GENÇLEŞTİRME

Yüzdeki yaşlanma bulguları
Yüzdeki yaşlanma bulguları

Yıllar geçtikçe yerçekimi, güneş ışınları, sigaranın olumsuz etkileri ve mimik hareketlerimizin etkisiyle cildimizi genç ve canlı tutmayı sağlayan yapıların harap olmaya başlar. Derimizin elastikiyeti azalırken deri ve deri altı dokularımızdaki cildi genç gösteren yapılarda erime oluşur. Bu nedenle yüzümüzde yaşlanma bulguları oluşmaya başlar. Yaşlanma bulgularımız deri lekelenmelir, gülme çizgileri, göz çevresindeki kaz ayakları, kaşların aşağı düşmesi, göz kapaklarında sarkma, boyunda deri ve yağ fazlalığı oluşmasıdır.

Yüz germe (face lift), kaş kaldırma, göz kapağı estetiği (blefaroplasty), kimyasal peeling (yüz derisi soyma), lazer, dermabrazyon (yüz derisinin zımparalama benzeri bir işlemle yenilenmesi), botox ve dolgu maddelerinin uygulamaları yaşlanmanın etkilerini gidermek ve kişiyi daha genç bir görünüme kavuşturmak için kullanılmaktadır. Bu uygulamalar tek başına yapılabileceği gibi, bir arada da kullanılabilir. Son yıllarda plastik cerrahideki gelişmeler kişinin gereksinimine göre bunların birlikte kullanılmalarını böylece yüzün bir bütün olarak kabul edilerek yüz gençleştirme konseptinin oluşmasını sağlamıştır.

YÜZ GENÇLEŞTİRME

Yüz germe (face lift) operasyonunda sarkmış, gevşemiş deri, kas, yağ gibi dokular kaldırılarak orijinal yerlerine getirilir, fazla olanlar uzaklaştırılarak daha genç bir yüz görünümü kazandırılır. Bu ameliyat tek başına yapılabileceği gibi beraberinde alın germe ve göz kapağı estetiği de yapılabilir.

Yüz germe için en iyi adaylar 40-65 yaş arasındaki yüz-boyun derisi sarkmaya başlayan ancak deri elastikiyeti iyi ve kemikleri belirgin olan kişilerdir.

Yüz germe operasyonuyla kişinin 5-10 yaş genç görüneceği söylense de kesin bir sonucu önceden belirlemek olanaksızdır. Gerçekte yapılan, çalışan bir saatin (yaşlanma işleminin) bir miktar geriye alınmasıdır. Gençleşme miktarında yaş, derinin elastikiyeti, kemik yapısı, sigara kullanımı gibi faktörler önemlidir.

Bu faktörler aynı zamanda yüz germenin ne kadar süreyle etkili olacağını da belirler. Yaşlanma devam ettiğinden, bulguların tekrar belirgin hale gelmesiyle 12-15 yıl arasında 2. kez ameliyat gerekebilir. Ancak yine de yüz germe ameliyatı yapılmış bir yüz, hiç ameliyat yapılmasaydı olacak görüntüden, belirgin olarak daha genç bir görünümde olacaktır.

Anestezi:

Genel anestezi (tüm operasyon boyunca uyuma) tercih edilmekle birlikte sedasyon eşliğinde lokal anestezi uygulanabilir.

Yüzgerme ameliyatında düzeltilen bölgeler
Yüzgerme ameliyatında düzeltilen bölgeler

Yüz Germe Ameliyatı:

Ameliyat kesisi çoğunlukla alındaki saç çizgisinin üzerinden, saçlı deriden başlar. Kulağın hemen önündeki doğal çizgiden aşağı iner ve kulak memesinin arkasına dönerek oksipital (ardkafa kemiği) bölgeye doğru devam eder. Kesilerin kesin yeri ve ameliyatın aşamaları yüzün yapısına ve cerrahın tekniğine bağlıdır. Boyunda da ameliyat yapılacaksa, çenenin altına küçük bir kesi yapılabilir. Kesilerden girilerek deri, alttaki yağ ve kas dokusundan ayrılır.

Gerekirse kas ve yağı içeren deri altı dokuları da, alttaki dokulardan ayrılarak yukarı doğru gerilerek dikişler yardımıyla tesbit edilir. Böylece sadece deri değil aynı zamanda altındaki dokular da daha dinamik ve gergin bir pozisyona getirilir. Daha sonra alttaki dokulardan ayrılmış deri yukarı-arkaya doğru yüzde daha gergin bir görünüm oluşturacak şekilde çekilir.Derinin fazlalık kısmı kesildikten sonra yara kenarları diklerek kapatılır. Konturu düzeltmek için boyundan yağ dokusu çıkarılır veya aspire edilebilir. Boyun orta hattındaki kas dokuları dikişlerle gerginleştir, derinin fazlalığı çıkarılır. Yara yatağında oluşabilecek serum-kan sızıntısını boşaltmak ve birikimini engellemek için dren yerleştirilir ve baş hafif sıkı sarılır.

Ameliyat Sonrası:

Hasta genellikle aynı gün taburcu edilir. Hastanın durumuna bağlı olarak 1-2 gün hastanede yatış gerekebilir.

Ağrı: Ameliyat sonrası hafif ağrı vardır ve basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilir.

Ödem ve morarma: Şişme ve deride renk değişimi sıktır ve genellikle birinci ve ikinci haftada gerileyecektir. Şişmenin hızlı gerilemesi için baş, birkaç gün biraz yükseltilmiş olarak yatılır.

Dren: Eğer kullanıldıysa ameliyatı takiben birinci veya ikinci günde çıkarılır.

His kaybı: Ameliyatı takiben yüz ve boyunda, uyuşukluk veya gerginlik olabilir. Bu durumun yoğunluğu ve ne kadar süreceği kişiden kişiye farklılık gösterir ancak genelde birkaç hafta veya ayda düzelme beklenir.

Makyaja başlamak için dikişlerin alındığı 5. gün beklenmelidir. Başlangıçta yüz, şişliğe bağlı biraz farklı görünebilir. Mimiklerde gerginlik hissi olabilir. Bazı morluklar 2-3 hafta devam edebilir. Bunlara bağlı başlangıçta hayal kırıklığı ve depresyon şaşırtıcı değildir. Üçüncü haftada daha iyi bir görüntü oluşur ve hastalar kendilerinin daha iyi hissederler.

Ağır egzersiz ve seks için en az 2 haftalık iyileşme dönemi geçmelidir.

İşe dönüş: Çoğunlukla 2. haftadan sonra işe geri dönülebilir. Gerektiğinde kamuflaj makyajı kalan morlukları kapatabilir. Güneşlenme süresi ameliyat sonrası bir kaç ay sınırlanır ve yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanılır.

İnsanların anatomisi, fiziksel reaksiyonları ve iyileşme hızları değişiklik gösterir ve sonuçları tahmin edilemez.

Sigara içimi ameliyat sonrasında sorun çıkma olasılığını arttırır ve yara iyileşmesini geciktirir.

Komplikasyonlar:

Hematom: Deri altında kan toplanmasıdır. Aspirin ve belirli antiinflamatuar ilaçlar kanamayı arttırır, onun için ameliyattan belli bir süre önce bu ilaçların alımı kesilmelidir.

Sinir hasarı: Yüz siniri hasarına bağlı yüz felci çok nadir förülür ve çoğunlukla geçicidir. Ameliyat sırasındaki dokuların gerilmesine bağlıdır.

Enfeksiyon yüzdeki kanlanmanın iyi olması nedeniyle son derece nadirdir.

Ameliyat izi: Yüz germe ameliyatının yara izleri (skarlar) zamanla azalır ve kabul edilebilen bir hal alır. Ancak çok yakından bakıldığında fark edilebilir ve hafif bir makyajla gizlenebilir.