Telefon: (236) 444 424 / 2900  | Email: yavuz.kececi@gmail.com

LİPOSUCTION-YAĞ ALMA

Liposuction tanımı:

Vücudun herhangi bir bölgesindeki fazlalık yağların cerrahi olarak vakumla alınarak uzaklaştırılması işlemine liposuction denir. Liposhaping, liposhaving gibi terimler kesinlikle liposuction ile aynı işlem olduğu halde, sadece bahseden kişinin yapabildiği farklı bir cerrahi işlem izlenimi uyandırmak için kullanılmaktadır. Bölgesel olarak dolgunluk azaltmada mükemmel bir yöntemdir ancak çok etkili bir kilo verme yöntemi değildir.

Liposuction adayları:

Genellikle normal veya normalin az üstünde kilosu olan, ileri derecede kilolu olmayan, ancak bölgesel yağ depolanmasının yarattığı görüntüden rahatsız kişilerde en iyi sonucu verir. Hormonal ve genetik nedenlerle kadın ve erkekte yağlar farklı bölgelerde depolanırlar. Bu yağ depolarının hacminin artması konturu bozarak istenmeyen görüntüler yaratır. Diyet veya egzersiz sonucu kilo kaybıyla bu depolarda küçülme beklenir. Ancak kadınlarda kalça, karın ve uyluk bölgesindeki, erkeklerde ise karın etrafındaki depolarda belirgin bir değişiklik görülmez. Özellikle bu bölgelerdeki yağ depolarının uzaklaştırılarak konturu düzeltmenin tek yolu liposuctiondır.

Liposuction ayrıca çene altı, boyun, kollar, memeler, diz çevresi ve bacaklardaki yağ depolarının alınmasında kullanılır.

İşlem sonucu kişi daha estetik ve zayıf görünür. Her ne kadar liposuction zayıflama yöntemi olarak bilinmese de, yağ depolarının alınması sonrası düzenli spor yapıldığında vücut hatlarında çok belirgin incelme sağlanabilmektedir.

Liposuction yapılarak yağlar alındığında bölgesel olarak deri fazlalığı oluşur. Düzgün bir görüntü elde edebilmek için deri elastikiyetinin iyi olması gereklidir. Bu nedenle ameliyat öncesi hastaların muayenesinde deri tonüsünün değerlendirilmesi çok önemlidir.  Deri elastikiyeti iyi değilse yağ alındıktan sonra deri toparlayamaz ve sarkık şekilde kalır. Bu nedenle deri elastikiyetinin kaybolduğu, ileri kilolu kişilerde bölgesel fazlalık derinin çıkarılması (uyluk veya kalça germe) işlemi tercih edilir.

Liposuction sellülit denilen ve kadınlarda deri kırışıklıkları şeklinde ortaya çıkan durumun tedavisinde etkili tek yöntemdir. Deri altında sellülite yol açan yapışıklıkların giderilmesini sağlar.

Liposuction ameliyatı
Liposuction ameliyatı

Anestezi:

Sınırlı bölgede uygulanacaksa sedasyon (rahatlatıcı ilaçlarla oluşturulan durum) ile birlikte lokal anestezi yeterli olur. Ancak daha geniş alanlarda çalışılacaksa genel anestezi (ameliyatın başından sonuna kadar tam uyutma) tercih edilir.

Cerrahi:

Hasta ayaktayken konturu bozan, bölgesel yağ depoları, çizimler yapılarak belirlenir. Daha sonra bu bölgelere özel olarak hazırlanmış sıvı verilir. Bu sıvı içerdiği lokal anestezik ile ağrı kontrolünü, adrenalin ile de kanamanın azalmasına yardımcı olur.  Ayrıca bölgede oluşturduğu basınç ile vakumu kolaylaştır.

Çizimlere uygun olarak, her bir bölge için en az 2 adet 0.5 cm uzunluğunda kesi yapılır. Ucunda delikler olan özel bir kanül bu bölgeden yağ depolarına sokulur. Kanülün arkasına negatif basınç ünitesi bağlanır. Negatif basıncın oluşturduğu etkiyle yağlar istenen oranda alınır. İşlem bittiğinde kesiler birer dikişle kapatılır ve opere edilen bölgedeki kanama ve sızıntıları azaltmak,  oluşacak ödemi olabildiğince engellemek amacıyla özel hazırlanmış korse giydirilir.

Ameliyat Sonrası:

Ameliyat biterken hastalara önceden alınmış olan liposuction korseleri giydirilir. Bu korseler alttaki dokuya basınç uygulayarak doku içinde kan veya serum birikmesini engelleyerek şişliklerin oluşmasını engeller ve kanamayı azaltır. Sonraki dönemde şekillenmenin düzgün olması ve derinin toparlanması amacıyla en az 3-4 hafta kullanılmalıdır.

Hastalar ameliyat sonrası uygulama yapılanın alanın genişliğine bağlı olarak 4 saat ile 2 gün arasında değişen bir zaman hastanede gözlendikten sonra evlerine gönderilir. Erken ayağa kalkma ve hareket, hızlı ve düzgün iyileşmede önemlidir.

Ağrı çoğu zaman ağız yoluyla alınan basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilir. Nadiren enjeksiyonla kullanılan daha kuvvetli ağrı kesicilere gerek vardır.

İşe dönüş: Liposuction uygulanan bölgelerin genişliğine ve alınan yağ miktarına göre değişmekle beraber genellikle 3-7 gün sonra işe dönülebilir. Cinsel ilişki ve ağır egzersiz için 3-4 haftanın geçmesi gereklidir.

Cerrahi uygulanan bölgelerde şişlikler ve morluklar oluşabilir. Morluklar 2-3 haftada kaybolur. Şişliklerin çoğu 3 haftada azaldığı halde tamamen geçmesi 4-6 ay sürer ve liposuction işleminin kesin sonucu bu sürenin sonunda görülür. Şişliklerin hızlı inmesi düzgün şekillenme de korsenin 3-4 hafta aralıksız kullanımı çok önemlidir.

Ameliyatın Riskleri:

Her ameliyattan sonra enfeksiyon ve kanama olabilir. İşlem gerekli özen gösterilip hastane koşullarında yapıldığında ve ameliyat sonrası korse uygulandığında, bu riskler son derece düşük orandadır.

Yağ embolisi hayatı tehdit eden bir risktir. Liposuction yapılacak bölgelere işlemden önce özel hazırlanmış sıvıların uygulanması bu riski yok denecek bir orana indirmiştir.

Alınan yağ miktarının üst sınırı genellikle 2,5-3 kg olmaktadır. Liposuction uygulanan olguların çoğunda bu rakamlardan daha az miktarda yağ alımı yapmak yeterli estetik sonuca ulaşılmaya yeterli olur. Çok daha fazla miktarda yağ alımı (6-10 kg) uygulayan cerrahlar ve bu konuda bilimsel makaleler mevcuttur. Ancak yağ kaybı ile beraber sıvı ve kan kaybı da olduğundan risk olasılığı artar. Aşırı yağ alımına bağlı deri düzensizlikleri ve dalgalanmalar, nadiren de yağ embolisi olabilir.

Liposuction sonrası kilo alımında fazlalık yağ depolanmaları tekrarlar mı?

Erişkinlik döneminden itibaren yağ hücreleri sayısı sabitlenir ve kilo değişimlerinden etkilenmez.  Kilo alındığında bu yağ hücreleri şişmekte ve kilo verildiğinde bu yağ hücreleri büzüşmektedir. Ancak hiçbir zaman yağ hücreleri kaybolmamaktadır. Ancak  liposuction veya diğer cerrahi yöntemlerle bu yağ hücreleri vücuttan uzaklaştırılabilirler. Liposuction sonrası kilo alındığında liposuction uygulanmış bölgelerde de yağ depolanacak ancak yağ hücrelerinin önemli bir kısmı da alınmış olduğundan önceki durum oluşmayacaktır. Aksine daha yaygın ve düzenli bir depolanma görülecektir.