Telefon: (236) 444 424 / 2900  | Email: yavuz.kececi@gmail.com

ABDOMİNOPLASTİ-KARIN GERME

Estetik biir karın
Estetik biir karın

Hamilelik veya aşırı kilo alımında karın bölgesinde yağ depolanması sonucu artan hacim, kilo verme veya gebelik sonrasında önemli ölçüde azalır. Ancak karın derisi ve hemen altındaki altındaki yağ dokusu çoğu zaman yeterince toparlanamaz. Böylece karın bölgesinde, egzersiz ve diyet ile düzelmeyen, yağ birikimiyle birlikte deri sarkıklığı ve kaslarda gevşemeye bağlı şekil bozukluğu oluşur.

Oluşan bu şekil bozukluğunu düzeltmede deri ve yağ fazlalığının çıkarıldığı ve karın kaslarının sıkılaştırıldığı karın germe (abdominoplasty) ameliyatı uygulanır.

Yağ depolanması ve deri fazlalığı sadece göbek altı bölgesindeyse “kısmi abdominoplasti” veya “mini karın germe” ameliyatı uygun olabilir. Kısmi veya tam karın germeyle birlikte liposuction (yağ emilmesi) yapılabilir. Bazen de en iyi sonuç yalnız başına liposuction uygulaması ile elde edilir. Karın bölgesindeki şekil bozukluğu bölgesel yağ birikimine bağlıysa ve deri sarkıklığı yoksa (deri elastikiyeti iyi ise) liposuction (yağ alma) yeterlidir.

Ameliyat süresi ve anestezi:

Genellikle yapılacak ameliyatın zorluk derecesine, karın yapısı ve çıkarılacak doku miktarına göre ortalama 2-3 saat sürer.

Hastaya ameliyat öncesi sedasyon (sakinleştirici ilaçlar) verildiğinde ameliyathaneye daha huzurlu olarak alınır. Ameliyat çoğu zaman genel anestezi altında (hastanın tam olarak uyutulması) gerçekleştirilir. Ancak anestezistin deneyimi uygunsa belden iğneyle, hastayla konuşarak da bu ameliyat yapılabilmektedir.

Kesi bikini bölgesindedir ve deri altından kaslar birbirine yaklaştırılır
Kesi bikini bölgesindedir ve deri altından kaslar birbirine yaklaştırılır

Ameliyat:

Yanndaki şekilde görüldüğü gibi bir kalça kemiğinden diğer yandaki kalça kemiğine dek kasığın hemen üstünden uzanan, izi bikininin içinde kalacak şekilde bir kesi yapılır. Göbeği çevre dokulardan serbestleştirmek için, göbek çevresine ikinci bir kesi yapılır. Mini abdominoplastide kesi daha kısadır ve göbeğin yeri değiştirilmeyebilir. Daha sonra karın derisi ve hemen altındaki yağ dokusu birlikte, kesi hattından kaburga alt sınırına kadar, alttaki karın kaslarının üzerinden kaldırılır.

Karın kasları, fasyalarının kenarlardan orta hatta doğru birbirlerine tutturulmasıyla orta hatta bir araya getirilerek sağlamlaştırılır. Böylece daha sıkı bir karın duvarı ve daha ince bir bel hattı elde edilir.

Karın üzerinden kaldırılan deri ve altındaki yağ dokusu aşağıya doğru gerilir, fazla deri, altındaki yağ dokusu ile birlikte kesilerek alınır. Gerdirilen karın derisinde göbek için yeni bir delik açılarak, sapıyla serbestleştirilmiş olan göbek buradan dışarı çıkarılarak dikilir. Kesi hatları dikilerek operasyon tamamlanır.

Ameliyat sonrası:

Hastalar genellikle ameliyat sonrası genellikle 2 gün hastanede kalır. İlk günlerdeki yatak istirahati önemlidir. Karın gerildiği için yatarken ve ayağa kalkıldığında dizler, göğüs kafesine yakın olacak şekilde hastaya pozisyon verilir. Baş ve omuzlar yüksekte iken dizler karna çekilmiş şekilde yatılmalıdır. Ayağa kalkıldığında buna uygun olarak dizler kırılarak yürünür. Bu pozusyonu ilk 2 hafta korumak ağrıyı azaltacağı gibi iyileşmeyi de hızladırır.

Ağrı: Ameliyat sonrası birkaç gün karında orta şiddette ağrı, gerginlik hissi ve ödem (sıvı birikimine bağlı hafif şişlik) olabilir. Özellikle hareketle ağrıda artma olabilir.

Bu yakınmalar için ameliyat gününden başlanarak ağrı kesiciler kullanılır. Erken devrede hasta ayağa kaldırılır ve yürümesi istenir. Karın içi hacmi küçültüldüğü için yemekler ameliyattan sonraki ilk 15-20 gün az miktarda ve sık aralıklarla yenmelidir.

Deri dikişleri 5-7. günde alınmaya başlanarak 20-30 günde tamamı alınır. Pansuman sargıları azaltılarak yerine karın korsesi giydirilir. Korse 1-1.5 ay kadar kullanılır.

İşe dönüş: Hastanın yaptığı işe göre değişmekle beraber genellikle 2 hafta sonra işe dönülebilir. Ancak işimasa başı olmayan hastaların 3 hafta dinlenmesini öneriyorum.

Egzersiz: Spor amaçlı yürüyüşler 3-4 haftada başlayabilir. Karın kaslarını çalıştıracak egzersizler, yüksek tempolu sporlar ve ağırlık kaldırma için 6 hafta geçmelidir.

Dikiş izleri önceleri pembe renkte ve belirgindir. Kişisel yara iyileşme faktörlerinden de etkilenmek kaydıyla zamanla izlerin rengi solar ve 6-12 ay boyunca soluklaşır. Yara izleri sonuçta bikini bölgesinin içinde kalmaktadır.

Ameliyatın riskleri:

Ameliyat yerinde enfeksiyon, deri altında kan birikmesi (hematom) her ameliyattan sonra görülebilecek komplikasyonlardır. Bu komplikasyonlar nadiren görülür. İlaç ve pansuman tedavisiyle düzeltilebilir. Ancak bazen haftalarca süren pansuman bakımını gerektirirler.

Kötü yara iyileşmesi sonucunda bozuk bir estetik görünüm ve daha fazla iz oluşabilir. Hatta dikişlerin erken ayrılmasına bağlı yara açılabilir. Bu tip yara iyileşme problemleri genellikle yaranın çok fazla gergin kapatılmasına bağlıdır. Dikkatli bir planlama ile yara iyileşme problemi olasılığı azalmaktadır. Ayrıca sigara yara iyileşmesini bozan en önemli etkenlerden biridir. Bu nedenle ameliyattan 2 hafta önce başlayacak ve ameliyattan sonra en az 3 hafta devam edecek şekilde sigara içilmemesi gerekir.

Karın germe sırasında bel de inceldiği için karın içi basınç artmaktadır. Bu da bacaklardaki kanın geri dönüşünü güçleştirebilir. Gebeliği sırasında venöz yetmezlik veya bacak içi venöz damar tıkanması öyküsü olan kadınlarda karın germe ameliyatında yanlardan gererek bel inceltme işlemi sınırlı yapılır.