Telefon: (236) 444 424 / 2900  | Email: yavuz.kececi@gmail.com

RİNOPLASTİ-BURUN ESTETİK AMELİYATI

Rinoplasti (estetik burun ameliyatı) burun yapısının cerrahi olarak yeniden şekillendirilmesidir. Rinoplasti meliyatıyla burun küçültülebilir, büyütülebilir, eğriliği giderilebilir, burun ucu şekli değiştirilebilir, kaldırılabilir, dudakla burun arası açı düzeltilebilir ve burun delikleri daraltılabilir. Tüm bu işlemlerin temel amacı burundaki görüntüyü veya burnun işlevini aksatan bozuklukların düzeltilmesi, burun şeklinin yüz yapısına en uygun hale getirilmesidir. burun1 Rinoplasti ameliyatı hem plastik ve rekonstrüktif estetik cerrahi hem de kulak-burun-boğaz hekimlerince yapılmaktadır. Ancak hekim ve branş seçerken bu ameliyatın amacının kişiden kişiye değişmeyen, kalıplaşmış bir burun yapısı oluşturmak olmadığı, yüze yakışan, yüz ile uyumlu bir burun oluşturmanın hedeflendiği unutulmamalıdır. Estetik algılaması gelişmiş, tüm vücudu estetik olarak değerlendirebilen bir hekimle daha iyi bir sonuç alınabilir.

Önceleri burun ucunun fazla kalkık olduğu ve burun sırtının daha fazla kavisli olduğu “estetik ameliyatlı burun” görünümü tercih edilirken bugün için operasyon geçirdiği belli olmayan, doğal görünümlü bir burun hedeflenmektedir. Göze batan özellikleri olmayan, yüze uygun ve doğal bir burun en güzel burun olarak kabul edilmektedir.

Ameliyat öncesi değerlendirmede kişinin 7 değişik açıdan dijital fotoğrafları çekilir. Yüzümüz statik değil, mimiklerimizin olduğu dinamik bir bölgemizdir. Gülmenin burunda yarattığı etkinin değerlendirilmesi için bazı açılardan gülerken de fotoğraflar çekilir. Bilgisayar ekranında hastaya gösterilerek beklentiler, değiştirilmesi planlanan yerler ve burnun yüz ile uyumu tartışılır. Bu esnada çene ucu ve burun orantısı mutlaka birlikte değerlendirilmelidir. Çene ucu çıkıntısı yetersiz yani çene ucu geride ise burun sırtı olduğundan daha fazla kabarık yani burun olduğundan daha fazla kambur görünecektir. Bu fazlalık kambur alındığında ise burun olması gerekene göre çok küçük kalacaktır. Gerektiğinde çene ucunun öne çıkarılması estetik olarak çok iyi sonuç almamızı sağlamaktadır. Çene ucunun öne çıkarılması için sentetik poliüretan implantlar kullanılabileceği gibi çoğu hastamızda artık yağ enjeksiyonu yeterli olmaktadır. Çene ucunun belirgin geride olduğu vakalarda kemiğin kesilerek öne taşınması da yine bir cerrahi seçenektir. Hastanın muayenesi sonrası en uygun işleme karar verilir.

Burun kökünün de çok dikkatlice değerlendirilmesi gerekir. Burun kökü yeterince oyuk değilse burun olduğundan çok uzun ve alınla birleşmiş görünmektedir.

Burun ve yüzün birlikte çok iyi değerlendirilmesi ameliyat planının da çok iyi yapılabilmesini ve böylece iyi bir sonuca ulaşılmasını sağlamaktadır.

Anestezi Tipleri:

Ameliyat sedasyon (sakinleştirme) ile beraber lokal anesteziyle yapılabilir. Ancak gerek hastanın ameliyat sırasındaki sesleri duymaması gerekse cerrahın ameliyata daha iyi konsantre olması için genel anestezi tercih edilir.

Burun kıkırdağı ve kemikleri
Burun kıkırdağı ve kemikleri

Ameliyat:

Ameliyat süresi genellikle 1-2 saat arasında, ameliyatta yapılacak işlemlere göre değişmektedir. İşlem standart olmadığından bazen biraz daha uzayabilir. Burun delikleri içinden yapılan kesi ile girilir. Burun sırtı ve iç yapıdaki şekil bozukluğuna neden olan kısımlar önceden planlandığı gibi yeniden şekillendirilir veya planlandığı şekilde çıkarılır. Gerekiyorsa burun sırtı ve burun yanlarında kemik kesileri yapılarak kemik çatı daraltılır.

Çıkarılan dokular bazen burnun başka kısmında olan eksikleri düzeltmede, çöküklükleri yükseltmede veya kuvvetli nefes almada çöken zayıf noktaları desteklemekte kullanılır.

Daha sonra burun ucu inceltilmesi ve desteklenmesiyle burun iç eğrilikleri düzeltmeleri yapılır.

Planlanan işlemler tamamlanınca içerde yapılan kesiler kendiliğinden eriyen dikiş malzemeleriyle dikilir. Burun içi tampon çoğunlukla gerekli değildir ancak bazı hastalarda yerleştirilir. Burun sırtına özel bir tabaka yapıştırıldıktan sonra üzerine yeni oluşturulan şekli koruyacak şekilde özel atel yapılır. Gerekli yüz temizliği yapılarak operasyon tamamlanır.

Ameliyat Sonrası:

Operasyondan sonra genellikle 1. gün hasta taburcu edilir. Bazı rinoplasti hastalarını ameliyat günleri de evlerine gönderebiliyoruz. Bu yapılan ameliyata ve hastanın durumuna bağlı olarak değişebiliyor. İlk günden itibaren ayağa kalkmak mümkündür.

Birkaç gün devam eden hafif bir kan sızıntısı olabilir. Çoğu zaman 3. günden sonra kan sızıntısı görmeyiz. Çok nadiren kanama olabilir. Bu durumda burna tampon konması gerekebilir.

Burnun düzeltilmiş görünümü
Burnun düzeltilmiş görünümü

Ağrı: Ameliyat sonrası çok ağrılı olmayıp basit ağrı kesicilerle etkili ağrı kontrolü elde edilir. İlk 2 gün içinde özellikle burun çevresinde olmak üzere olmak üzere tüm yüzde şişme olabilir ve 3. günden itibaren azalmaya başlar. Şişliklerin az oluşması ve çabuk gerilemesi için baş yüksekte olacak şekilde istirahat etmek gereklidir. Göz altlarında morluklar oluşur ise 5. günden itibaren soluklaşarak 10-14 gün içinde tamamen kaybolur.

Burun içi tampon yerleştirildiyse 2. veya 3. gün çıkarılır. Burun sırtındaki atel 7-10 gün tutulur. Atel alındıktan sonra burnun yeni şekli ortaya çıkar ancak bu esnada şişliklerin henüz yarısının geçtiği som şekli görmek için 3-12 ay beklemek gerektiği unutulmamalıdır.

Her ameliyattan sonra olabilecek kanama ve enfeksiyon riski bu işlem için oldukça küçüktür. Görünen bir yara izinin kalması da söz konusu değildir.

Burun estetik ameliyatı estetik cerrahinin en zor ve sonucu en tartışmalı ameliyatı olarak kabul edilir. Ameliyatın sonucunu yetersiz bularak tekrar ameliyat olan hastaların oranı tüm estetik cerrahi ameliyatlarından daha fazladır. Yaklaşık olarak hastaların %5-10’u ikinci bir kez rinoplasti ameliyatı olmaktadır. Bazılarında çok sınırlı, kalan küçük bir

deformiteyi düzeltmek şeklinde olan bu ikinci girişim, bazı hastalarda tüm ameliyatın baştan yapılması şeklinde olabilmektedir.

Masaj: Burun ameliyatı sonrası ödem (şişlik) gelişir. Burun ucundan başlayarak burun köküne ve yanlara doğru burun derisinin sıvazlanması şişliğin geçme süresini kısaltmaktadır. Ayrıca burun yan tarafında kemklerin kesilme hatlarında yapılan sıvazlama işlemi iyileşme hattının düzgün olmasını sağlayacaktır.

İşe geri dönme için 10-14 gün geçmelidir. Ağır egzersizler 3-4 haftadan itibaren yapılabilir.

Gözlük takmak için de 3 ay beklenmelidir. İlk 3 ay güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır.