Telefon: (236) 444 424 / 2900  | Email: yavuz.kececi@gmail.com

MEME KÜÇÜLTME

Büyük memeKadının vücut ölçülerine göre hacim ve ağırlık olarak büyük olan memelerinin vücut konturlarına uygun olarak küçültülmesi işlemidir. Normalden büyük memelerde hemen her zaman sarkma da görülmektedir. Memelerin normalden büyük ve sarkık olması kalıtımsal nedenlerle, hamilelik-emzirme ile veya aşırı kilolarla ilgili olabilir.

Meme küçültme işlemi bazı durumlarda estetik amacın yanında eşlik eden sağlık sorunlarını gidermek amacıyla yapılır.

Büyük memelerin oluşturduğu başlıca sağlık sorunları;

  • Memelerin ağırlığı nedeniyle omurganın öne eğilmesi ve zamanla kamburluk veya omurlar arası mesafenin daralmasıyla boyun fıtığı ve ele giden sinirlerde uyuşma, sütyen askılarının omuz derisini kesmesi
  • meme altındaki katlanmaya bağlı pişik benzeri deri hastalıkları ve yaralar
  • iri memeler kadını olduğundan iri ve şişman göstermektedir. Bir de istediği kıyafeti bulmaktaki ve giymekteki zorluklar eklenmektedir. Hastalar bunları gizlemeye çalışmakta böylece vücut duruş biçimleri bile bozulmaktadır.

Küçültülmüş memeler

Ameliyat sonrası hastaların boyun, sırt ve bel ağrıları belirgin olarak azalmaktadır. Ayrıca hastalar artmıy meme ağırlıklarından kurtulduklarından günlük aktiviteleri artmakta, daha fazla hareket etmekte ve kilo vermektedirler. Kendilerine daha rahat giysi almakta ve kendilerine güvenleri artmaktadır.

Ameliyat:

Değişik cerrahi teknikler olsa da bu işlemde memenin doğal şeklinin korunması ve eşlik eden sarkmanın giderilmesi esastır. Yapılan ameliyatta göğüsteki fazla yağlar ve meme dokusu çıkarılarak meme ucu yükseltilerek normal yerine getirilir.

Meme küçültme işleminde çok değişik operasyon yöntemleri olmasına rağmen başlıca 2 ana tip operasyon izi oluşur:

“Ters T” izinde meme başından meme altına uzanan bir çizgi ve meme altı katlantı hattında bir iz vardır. Göğüsün altından ters T şeklinde kesi ile yapılan küçültme ameliyatı aşırı büyük ve sarkık memelerde tercih edilir. Bu yöntem memeleri belirgin olarak iri, derinin esnekliği azalmış ve meme

dokusu yumuşak olan kadınlara uygulanır.

“Diklemesine iz”de ise meme başından meme altı katlantı hattına uzanan bir iz vardır. Ancak bu iz biraz daha uzunca ve 6 ay boyunca görünüm olarak daha fazla rahatsız edicidir. Bu yöntem meme dokusu çok gevşememiş, genç ve memesi aşırı iri olmayan hastalarda daha iyi sonuçlar vermektedir.
Göğüs ucundan kesi ile yapılan meme küçültme ameliyatları da vardır ve bu yöntem sonucu çok daha az ameliyat izi kalmaktadır. Fakat bu yöntem sadece hafif derecede büyük ve çok az sarkık memelere uygulanabilir.

Ameliyatta kullanılacak yöntemin saptanmasında memelerin büyüklüğü, sarkıklığı, kişinin yaşı ve derinin elastikiyeti değerlendirilir. Yöntemlerin iyi ve kötü yanları hastaya anlatılarak karara varılır.

Operasyon genel anestezi altında yapılır. Ancak önceden kan-idrar gibi belirli tetkiklerin tamamlanması gereklidir. Seçilen yönteme göre değişmekle beraber ameliyat genellikle 2-3 saat sürer.

Ameliyat sonrası dönem:

Genellikle 4-6 saat saat veya bir gece hastanede kalmak yeterlidir. Göğüs kafesini ve memelere sıkıca tutan bir bandaj ile hasta evine gönderilir. Yaralar iyileşinceye kadar birkaç kez pansuman gerekebilir.

Ağrı basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilir. Bandaj uygulaması ağrı kontrolünde oldukça etkilidir.

İşe geri dönüş: 7-10 gün sonra işe başlanabilir. Ancak egzersiz ve ağırlık kaldırımı için 4 hafta beklenmelidir.

Emzirme: Meme küçültme ameliyatından sonra yeniden hamile kalındığında yapılan ameliyatın yöntemine göre süt vermede herhangi bir değişiklik olmayacağı gibi, azalma veya , tamamen kesilme de olabilir. Ameliyattan sonra tekrar hamile kalınır ve emzirilirse göğüslerde bir miktar büyüme olabilir ama bu büyüme hiçbir zaman ameliyattan önceki boyutlarda olmayacaktır.

Meme kanseri: Ameliyat sırasında çıkarılan meme dokuları patolojik incelemeye gönderildiği için çok erken dönemdeki meme hastalıklarının tanısı da mümkün olmaktadır. Ayrıca meme dokusu küçüldüğü için meme kanseri riski de azalmaktadır.

Ameliyat Komplikasyonları:

Kanama: Doku içine bir miktar kan sızarak iyileşmeyi geciktirebilir. Göğüs boşluğuna girilmediği ve büyük damarlar ameliyat sahasında olmadığı için hayatı tehdit edici bir sorun çıkarma olasılığı yoktur.

Enfeksiyon: Her ameliyat sonrası olabilen bu sorun %1-2 oranında karşımıza çıkar ve iyileşmeyi geciktirir.

Yara izlerinin beklenenden belirgin olması: İyileşme döneminin başında bir sorundur ancak 6-12 ay içinde kendiliğinden düzelir.

Memelerin asimetrik olması: Operasyon öncesi yapılan dikkatli ölçüm ve çizimlerle önlenebilir. Buna rağmen oluştuğunda ufak bir girişimle giderilebilir.

Meme başı his kaybı: Kullanılan yönteme göre değişmekle birlikte genellikle 6 ay içinde duyarlılık normale veya normale yakın bir seviyeye döner.