Telefon: (236) 444 424 / 2900  | Email: yavuz.kececi@gmail.com

Migren Tedavisinde Ameliyat veya Botoks Uygulaması Etkili mi?


Genellikle yarım baş ağrısı olarak tanımlanan migren, katlanılması güç derecede şiddetli baş ağrısı ile karakterizedir. Ağrı nedeniyle hastalar günlük aktivitelerini yapamamakta ve hayat kalitelerinde çok belirgin düşme olmaktadır. “Hekime sorma, çekene sor sözüne” çok uygun bir hastalıktır.

Migren oldukça yaygın görülmektedir. ABD sağlık istatistiklerine göre kadınların %18’inin, erkeklerin ise %8’inin migren tipi baş ağrısı sorunu vardır.

Çoğu hastada uygun ilaçların kullanılması sayesinde migren atağını engellenebilmekte, migren ağrıları başlasa bile bu ağrıların şiddeti önemli oranda azaltılabilmektedir. Ancak hastaların bir kısmında her çeşit ilaç tedavisine rağmen ağrıların süresi ve şiddeti azalmamaktadır. Bu hastalar migrenin yarattığı sorunlara ek olarak, aldıkları çok miktarda ağrı kesicinin yan etkilerine de maruz kalmaktadırlar.

Tamamen rastlantısal olarak migren hastalığının ameliyattan yarar görebileceği anlaşılmıştır. Plastik cerrahlarca alın germe ameliyatı yapılan bazı hastalar, önceden var olan migren hastalıklarının düzeldiğini bildirmişlerdir. Alın germe ameliyatında alında kırışıklıklar yapan bazı kaslar zayıflatılmaktadır. Bu hastalardaki ağrı şiddetinin azalması veya ağrının ataklarının tamamen geçmesi, ameliyata bağlı olarak, bu kasların içinden geçen sinirlerin sıkışmasının giderildiğini düşündürmüştür. İlaç tedavisinden yarar görmeyen, şiddetli migren ataklarına maruz kalan gönüllü hastalar ile kontrollü bilimsel çalışmalar yapılmış ve sonuç olarak migren hastalığının ameliyattan önemli oranda yarar görebildiği saptanmıştır. Ameliyat sırasında ağrı olan bölgelere göre, alın, şakaklar ve/veya ensedeki dokuların duyusunu sağlayan sinirlerin çevresindeki kasların gücü azaltılmakta, siniri sıkıştıran herhangi bir doku varsa uzaklaştırılarak sinir rahatlatılmaktadır.

Botoks Migrende Etkili mi?

Kasın oluşturduğu sıkışmanın düzeltilmesinin migren üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle botoks uygulaması da migren tedavisinde uygulanmaktadır. Botoks uzun süredir kas aktivitesini azaltmak için tıbbın birçok alanında yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Migren tedavinde botoksun da önemli oranda etkili olduğu bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Botoks ile tedavi edilen migren hastalarında ideal olarak 3 ayda bir olarak uygulamanın tekrarlanmasının en ideal cevabı oluşturduğu saptanmıştır.

İlaç tedavisine yanıt vermeyen hastalar ameliyat mı olmalı yoksa botoks mu yapılmalı?

Genel durumu iyi, ameliyata uygun hastalara ameliyat önerilebilir. Ameliyat sonrası genellikle baş ağrısı olan gün sayısı, ağrının süresi ve şiddeti azalmaktadır. Önemli bir kısım hastada ağrılar tamamen kaybolsa da bir kısım hastada şiddeti azalmakla beraber migren devam etmektedir. Az bir kısım hasta ise ameliyattan hiç yarar görmediğini bildirmiştir. Ameliyat sonrası migren sorunu tam düzelmeyen hastalar ilaç kullanmaya devam etmektedirler.