Telefon: (236) 444 424 / 2900  | Email: yavuz.kececi@gmail.com

Botoks Yaptırayım mı?


Başlıktaki soruyu gençlik döneminin sonlarına yaklaşan veya orta yaşa geldiğini hisseden hemen herkes kendine soruyordur. Doğru cevap bulmak için doğru bilgilenmek çok önemli. Bu bilgiler sonrası kendiniz için en iyi kararı siz verebilirsiniz. Karar vermenize aşağıdaki bilgilerin yardımcı olacağını umuyorum.

Botoks, bakterilerden elde edilen kas kasılmasınını sınırlayan bir ilaçtır. Tıpta genelde istemsiz kas kasılmalarını engellemek için kullanılmaktadır. Estetik cerrahide de başarıyla uygulanmakta ve iyi sonuçlar vermektedir.

Yüzdeki kırışıklıkları mimik kasları oluşturur. Her duygulanımda ve ifadede kullanıldıkları için yaş ilerledikçe üzerindeki deride kırışıklık oluştururlar. Erken dönemde henüz doku sarkmaları başlamamıştır. Bu dönem kişiye göre değişmekle beraber 28-42 yaş arası bir döneme denk gelir. Sadece mimik kaslarının aktif kullanımında kırışıklıklar oluşur. Bu dönemde botox uygulanması, mimik kaslarının geçici olarak kuvvetini azaltmakta, kırışıklıkların oluşumunu engellemektedir.

Maske yüz oluşması veya mimiklerin kaybolması: Maalesef ülkemizdeki uygunsuz yönetmelikler ve kontrol eksikliği nedeniyle uzman hekim olmayan kişilerce de botoks uygulamaları yapılmaktadır. Mimik kaslarının yeri ve gücünü bilmeyen bu kişiler hatalı yerlere, uygunsuz dozlarda botoks vermekte ve böylece yüzdeki doğal mimik hareketleri önlenmektedir. Kaşlar çok yükselmekte ve hareketsiz olarak yüksekte durmaktadır. Yine bu hatalı uygulamaya eklenen kötü dolgu uygulamalrı maske yüz görünümü oluşturmaktadır. Halbuki ideal botoks uygulamasında mimik kaslarının hareketi yok edilmez, kırışıklık oluşumunu engelleyecek kadar azaltılır.

İğne ağrısı: Botoks uygulaması çok ince iğneler ile yapılabildiğinden ağrısı oldukça azdır. Yüze sürülen lokal anestezik etkili bir krem sonrası da uygulanabilir.

Botoksun Yüzdeki Uygulama Alanları: Botox uygulaması en sık olarak kaş çatıklığı ve kaşlar arasındaki çizgiyi veya çatlağı gidermek için her iki kaş arasındaki glabella denilen bölgeye ve göz kenarlarındaki ince kırışıklıkları (kaz ayakları) gidermek için her iki göz kenarlarındaki mimik kaslarına yapılır. Ayrıca alın çizgileri için de etkili olduğundan bu bölgede de başarıyla uygulanır.

Üst dudakta “O” harfi söylenirken oluşan çizgilenmeyi de gidermede etkilidir. Ancak sabit durumda bile görünen kırışıklık oluştuysa dolgu ile beraber kullanımı daha iyi sonuç verecektir. Boyundaki kırışıklıklar için de kullanılabilir ancak önceki bölgeler kadar etkili değildir.

Uygulama izi: Uygulamadan sonra iğne giriş yerlerinde çok yakından belli olabilen minik morluk ve şişlikler olabilir, ancak bunlar 1-2 günde tamamen geçer.

Botoksun Etki Süresi: Uygulama sonrası etki 2-3 gün içinde başlar. Ancak en belirgin etkinin görünmesi için 6-7 günlük sürenin geçmesi gereklidir. Botoksun bu belirgin etkisi, kişiden kişiye değişmekle birlikte, 2-3 ay sürdükten sonra yavaşça azalmaya başlar. Uzun süreli ideal sonuç için 6 aylık aralıklarla tekrarlanmalıdır. Farklı olarak bazı hastalarda alın çizgileri üzerinde 6 aydan daha uzun süren etkisi olduğunu görüyorum.

Okuduklarınızla İlgili Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir